ANVÄND KODEN: COUPON1: 180kr rabatt (över 1700kr), COUPON2 : 270kr rabatt (över 2000kr) -- days --:--:-- TA DET
Tidsprogram Europeiska Mästerskapen München 2022

Tidsprogram Europeiska Mästerskapen München 2022

6. 8. 2022 9 min. läsning

Äntligen! EM i München är precis runt hörnet och vi har sammanfattat hela schemat för friidrottsevenemangen. Ha kul att heja!

Dag 1 - Måndag 15 augusti 2022

Morgonprogram

GREN START  SLUT PLATS

Kval Kula Män - Grupp A/B

10:00

10:39

Olympic Stadium

Mångkamp 100m Män - Heat

10:05

10:20

Olympic Stadium

Kval Stav Kvinnor - Grupp A/B

10:25

12:18

Olympic Stadium

Maraton Final Kvinnor 

10:30

13:35

Munchen Stad

100m Män Försök 

10:40

10:57

Olympic Stadium

Mångkamp lägndhopp Män - Grupp A/B

10:50

11:32

Olympic Stadium

100m Kvinnor Försök 

11:05

11:22

Olympic Stadium

Kval Kula Kvinnor - Grupp A/B

11:20

11:59

Olympic Stadium

Maraton Final Män 

11:30

14:15

Munchen Stad

Kval Längdhopp Män  - Grupp A/B

12:10

12:55

Olympic Stadium

Mångkamp Kula Män - Grupp A/B

12:40

13:16

Olympic Stadium

Maraton Kvinnor Prisutdelning 

14:15

14:21

Odeonsplatz

Maraton Kvinnor Lag prisutdelning

14:21

14:28

Odeonsplatz

Maraton Män Prisutdelning 

14:28

14:34

Odeonsplatz

Maraton Män Lag prisutdelning 

14:34

14:41

Odeonsplatz

 

Kvällsprogram

GREN START SLUT PLATS

Kval Dikus Kvinnor - Grupp A

18:15

18:54

Olympic Stadium

Mångkamp Höjdhopp Män - Gruppp A/B

18:30

20:27

Olympic Stadium

400m Män Försök 

19:00

19:19

Olympic Stadium

Kval Diskus Kvinnor - Grupp B

19:25

20:04

Olympic Stadium

400m Kvinnor Försök 

19:35

19:54

Olympic Stadium

Kval Tresteg Män - Gruppp A/B

20:05

20:50

Olympic Stadium

1500m Män Försök

20:15

20:30

Olympic Stadium

Final Kula Kvinnor

20:38

21:43

Olympic Stadium

Final Kula Män 

20:58

22:03

Olympic Stadium

Mångkamp 400m Män - Heats

21:15

21:30

Olympic Stadium

Final 10,000m Kvinnor

21:48

22:23

Olympic Stadium

Kula Kvinnor Prisutdelning 

22:40

22:46

Gras Steps

Kula Män Prisutdelning

22:54

23:00

Gras Steps

 

Dag 2 - Tisdag 16 augusti 2022

Morgonprogram

GREN

START

SLUT

PLATS 

35km Gång Final Män

08:30

11:30

Munchen Stad

35km Gång Final Kvinnor 

08:30

11:45

Munchen Stad

Mångkamp 110m Häck Män 

09:05

09:22

Olympic Stadium

110m Häck Män Försök 

09:35

09:52

Olympic Stadium

Kval Längdhopp Kvinnor - Gruppp A/B

09:50

10:45

Olympic Stadium

Mångakamp Diskus Män - Grupp A

09:50

10:26

Olympic Stadium

1500m Kvinnor Försök 

10:15

10:32

Olympic Stadium

Mångkamp Diskus Män - Grupp B

10:55

11:31

Olympic Stadium

Mångakamp Stavhopp Män - Grupp A

11:30

13:46

Olympic Stadium

3000m Hinder Män Försök 

11:40

12:06

Olympic Stadium

35km Gång Män Prisutdelning

11:45

11:51

Odeonsplatz

35km Gång Kvinnor Prisutdelning 

11:51

11:57

Odeonsplatz

Slägga Kvinnor Kval - Grupp A

12:15

13:00

Olympic Stadium

400m Män Semi-Final

12:25

12:42

Olympic Stadium

Mångkamp Stavhopp Män - Grupp B

12:30

14:46

Olympic Stadium

400m Kvinnor Semi-Final

13:00

13:17

Olympic Stadium

Slägga Kvinnor Kval - Grupp B

13:30

14:15

Olympic Stadium

 

Kvällsprogram 

GREN

START

SLUT

PLATS

Höjdhopp Män Kval - Grupp A/B

18:35

20:21

Olympic Stadium

Mångkamp Spjut Män - Grupp A

18:40

19:16

Olympic Stadium

Mångkamp Spjut Män- Grupp B

19:40

20:16

Olympic Stadium

100m Män Semi-Final

20:05

20:20

Olympic Stadium

Längdhopp Män Final

20:27

21:52

Olympic Stadium

100m Kvinnor Semi-Final

20:35

20:50

Olympic Stadium

Diskus Kvinnor Final

21:02

22:12

Olympic Stadium

5000m Män Final

21:08

21:23

Olympic Stadium

Mångkamp Män 1500m

21:35

21:40

Olympic Stadium

100m Män Final

22:15

22:16

Olympic Stadium

100m Kvinnor Final

22:25

22:26

Olympic Stadium

10,000m Kvinnor Prisutdelning

22:36

22:42

Gras Steps

5000m Män Prisutdelning

22:42

22:48

Gras Steps

Längdhopp Kvinnor Prisutdelning 

22:48

22:54

Gras Steps

 

Dag 3 - Onsdag 17 augusti 2022

Morgonprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Slägga Män Kval - Grupp A

09:35

10:20

Olympic Stadium

Mångkamp Kvinnor 100m häck - Heats

10:30

10:47

Olympic Stadium

Slägga Män Kval - Grupp B

10:50

11:35

Olympic Stadium

400m Häck Män Försök 

11:05

11:20

Olympic Stadium

Mångkamp Höjdhopp Kvinnor - Grupp A/B

11:35

13:27

Olympic Stadium

400m Häck Kvinnor Försök 

11:40

11:55

Olympic Stadium

Diskus Män Kval - Grupp A

12:20

13:05

Olympic Stadium

Tresteg Kvinnor Kval - Grupp A/B

12:35

13:27

Olympic Stadium

Diskus Män Kval - Grupp B

13:35

14:20

Olympic Stadium

 

Kvällsprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Diskus Kvinnor Prisutdelning 

19:05

19:11

Gras Steps

100m Män Prisutdelning 

19:15

19:21

Gras Steps

100m Kvinnor Prisutdelning 

19:28

19:34

Gras Steps

Mångkamp Män Prisutdelning 

19:38

19:44

Gras Steps

Mångkamp Kvinnor Kval - Grupp A/B

19:54

20:30

Olympic Stadium

Stavhopp Kvinnor Final

20:00

22:06

Olympic Stadium

Tresteg Män Final 

20:15

21:40

Olympic Stadium

110m Häck Män Semi-Final

20:30

20:55

Olympic Stadium

Slägga Final Kvinnor

21:05

22:15

Olympic Stadium

Mångkamp 200m Kvinnor - Heats

21:10

21:25

Olympic Stadium

400m Män Final

21:43

21:44

Olympic Stadium

400m Kvinnor Final

22:02

22:03

Olympic Stadium

110m Häck Män Final

22:22

22:23

Olympic Stadium

Tresteg Män Prisutdelning 

22:40

22:46

Gras Steps

400m Män Prisutdelning 

22:50

22:56

Gras Steps

 

Dag 4 - Torsdag 18 augusti 2022

Morgonprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Spjut Kvinnor Kval - Grupp A

09:00

09:45

Olympic Stadium

3000m Hinder Kvinnor Försök

09:20

09:47

Olympic Stadium

Mångkamp Kvinnor Längdhopp - Group A/B

09:25

10:07

Olympic Stadium

800m Män Försök 

10:10

10:33

Olympic Stadium

Spjut Kvinnor Kval - Group B

10:15

11:00

Olympic Stadium

800m Kvinnor Försök 

10:45

11:08

Olympic Stadium

Stav Män Kval - Grupp A/B

10:50

12:43

Olympic Stadium

400m Häck Män Semi-Final

11:25

11:42

Olympic Stadium

Mångkamp Spjut Kvinnor - Grupp A

11:36

12:18

Olympic Stadium

400m Häck Kvinnor Semi-Final

11:55

12:12

Olympic Stadium

200m Män Försök 

12:30

12:47

Olympic Stadium

Mångkamp Spjut Kvinnor - Grupp B

12:48

13:30

Olympic Stadium

200m Kvinnor Försök 

13:05

13:22

Olympic Stadium

 

Kvällsprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

400m Kvinnor Prisutdelning 

19:20

19:26

Gras Steps 

Stavhopp Kvinnor Prisutdelning 

19:30

19:36

Gras Steps

Slägga Kvinnor Prisutdelning 

19:40

19:46

Gras Steps

110m Häck Män Prisutdelning 

19:50

19:56

Gras Steps

Höjdhopp Män Final 

20:05

21:57

Olympic Stadium

Slägga Män Final

20:10

21:20

Olympic Stadium

200m Män Semi-Final

20:13

20:30

Olympic Stadium

200m Kvinnor Semi-Final

20:37

20:54

Olympic Stadium

Länghopp Kvinnor Final

20:58

22:23

Olympic Stadium

1500m Kvinnor Final

21:05

21:09

Olympic Stadium

5000m  Kvinnor Final

21:25

21:42

Olympic Stadium

Mångkamp Kvinnor 800m

21:55

22:08

Olympic Stadium

1500m Män Prisutdelning 

22:40

22:46

Gras Steps

Slägga Män Prisutdelning 

22:46

22:52

Gras Steps

5000m Kvinnor Prisutdelning

22:52

22:58

Gras Steps

 

Dag 5 - Fredag 19 augusti

Morgonprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

4 x 100m Stafett Män Försök 

10:00

10:11

Olympic Stadium

Spjut Män Kval - Group A

10:00

10:45

Olympic Stadium

Höjdhopp Kvinnor- Grupp A/B

10:05

11:51

Olympic Stadium

4 x 100m Kvinnor Stafett Försök

10:25

10:36

Olympic Stadium

800m Kvinnor Semi-Final

10:50

10:59

Olympic Stadium

4 x 400m Stafett Försök 

11:10

11:24

Olympic Stadium

Spjut Män Kval - Grupp B

11:15

12:00

Olympic Stadium

4 x 400m Stafett Kvinnor Försök 

11:40

11:55

Olympic Stadium

 

Kvällsprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Häjdhopp Män Prisutdelning 

19:35

19:41

Gras Steps

Mångkamp Kvinnor Prisutdelning 

19:45

19:51

Gras Steps

Kvinnor Längdhopp Prisutdelning 

19:55

20:01

Gras Steps

Diskus Män Final 

20:20

21:35

Olympic Stadium

800m Män Semi-Final

20:27

20:36

Olympic Stadium

1500m Kvinnor Final

20:45

20:49

Olympic Stadium

Tresteg Kvinnor Final

20:55

22:15

Olympic Stadium

3000m Hinder Kvinnor Final

21:00

21:09

Olympic Stadium

200m Män Final

21:20

21:21

Olympic Stadium

400m Häck Kvinnor Final

21:45

21:46

Olympic Stadium

400m Häck Män Final

22:00

22:01

Olympic Stadium

200m Kvinnor Final

22:22

22:23

Olympic Stadium

Women’s 1500m Victory Ceremony

22:36

22:42

Gras Steps

3000m Hinder Män Prisutdelning 

22:42

22:48

Gras Steps
page5image2794356272

200m Män Prisutdelning 

22:48

22:54

Gras Steps

400m Häck Kvinnor Prisutdelning 

22:54

23:00

Gras Steps

 

Dag 6 - Lördag 20 augusti 2022

Morgonprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

20km Gång Män Final

08:30

10:00

Munchen Stad

20km Gång Kvinnor Final

10:15

11:55

Munchen Stad

20km Gång Män Prisutdelning 

12:00

12:06

Odeonsplatz

20km Gång Kvinnor Prisutdelning 

12:06

12:12

Odeonsplatz

 

Kvällsprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Diskus Män Prisutdelning 

19:15

19:21

Gras Steps

Tresteg Kvinnor Prisutdelning 

19:25

19:31

Gras Steps

400m Häck Män Prisutdelning 

19:35

19:41

Gras Steps

200m Kvinnor Prisutdelning 

19:45

19:51

Gras Steps

Stavhopp Män Final

20:05

22:11

Olympic Stadium

800m Kvinnor Final

20:15

20:17

Olympic Stadium

Spjut Kvinnor Final

20:25

21:35

Olympic Stadium

100m Häck Kvinnor Försök 

20:43

21:00

Olympic Stadium

4 x 400m Stafett Män Final

21:15

21:18

Olympic Stadium

4 x 400m Stafett Kvinnor Final

21:45

21:49

Olympic Stadium

3000m Hinder Kvinnor Final

22:13

22:23

Olympic Stadium

800m Kvinnor Prisutdelning 

22:36

22:42

Gras Steps

4 x 400m Stafett Män Prisutdelning 

22:42

22:49

Gras Steps 

Spjut Kvinnor Prisutdelning 

22:49

22:55

Gras Steps 

4 x 400m Kvinnor Stafett Prisutdelning 

22:55

23:02

Gras Steps

 

Dag 7 - Söndag 21 augusti 2022

Kvällsprogram

GREN

START

SLUT

PLATS

Stavhopp Män Prisutdelning 

18:40

18:46

Gras Steps

3000m Hinder Kvinnor Prisutdelning 

18:50

18:56

Gras Steps

Höjdhopp Kvinnor Final

19:05

20:57

Olympic Stadium

100m Häck Kvinnor Semi-Final

19:10

19:27

Olympic Stadium

800m Män Final

19:40

19:42

Olympic Stadium

Spjut Män Final

19:50

21:00

Olympic Stadium

10,000m Män Final

20:00

20:30

Olympic Stadium

100m Häck Kvinnor Final

20:45

20:46

Olympic Stadium

4 x 100m Stafett Män Final

21:12

21:13

Olympic Stadium

4 x 100m Stafett Kvinnor Final

21:22

21:23

Olympic Stadium

800m Män Prisutdelning 

21:40

21:46

Gras Steps

10,000m Män Prisutdelning  

21:50

21:56

Gras Steps

100m Häck Kvinnor Prisutdelning  

22:00

22:06

Gras Steps

Höjdhopp Kvinnor Prisutdelning 

22:10

22:16

Gras Steps

Spjut Män Prisutdelning 

22:20

22:26

Gras Steps

4 x 100m Stafett Män Prisutdelning 

22:30

22:37

Gras Steps

4 x 100m Stafett Kvinnor Prisutdelning 

22:40

22:47

Gras Steps

 

Skaffa ditt perfekta par spikar i vår Top4Running Store:

Klicka här för våra nya spikskor!